poniedziałek, 4 marca 2013

Tarta kokosowo - limonkowa na migdałowym spodzie


Kolejna tarta zagościła na moim stole. Tym razem kokosowa na mleku skondensowanym, z dodatkiem soku z limonki. Smak wzbogaca migdałowy spód, na który przepis podpatrzyłam tutaj. Przepis na wypełnienie tarty pochodzi od Marthy Steward.
Masa ładnie gęstnieje po dodaniu soku z limonki i ścina się podczas pieczenia. Polecam.


Spód (składniki na tartę o średnicy 23 cm):

  • 140 g mąki pszennej
  • 100 g zimnego masła
  • 50 g mielonych migdałów
  • 50 g cukru
  • 1 żółtko
  • 2 łyżki śmietany kremówki
     
Wszystkie składniki posiekać dużym nożem na stolnicy, po czym szybko zagnieść ciasto. Uformować kulę, lekko ją spłaszczyć, owinąć w folię spożywczą i schować do lodówki na ok. 30 minut.
Schłodzone ciasto rozwałkować (najlepiej pomiędzy dwoma kawałkami folii spożywczej lub pergaminu) na placek o grubości 0,5 cm. Ostrożnie przenieść go na formę, docisnąć do dna i wylepić brzegi. Ponownie schować do lodówki na ok. 10 minut.
Spód ciasta nakłuć widelcem, wyłożyć folią aluminiową, obciążyć fasolą i piec w nagrzanym do 200°C piekarniku przez 10 minut. Następnie usunąć folię w obciążeniem i piec kolejne 6-8 minut na złoty kolor. Wystudzić.

Nadzienie:

  • 1 puszka mleka skondensowanego słodzonego
  • 1 puszka mleka kokosowego
  • 1/3 szklanki soku z limonek (z 3 owoców)
  • 7 dużych żółtek

Dodatkowo:

  • 2 szklanki schłodzonej śmietany kremówki
  • 2 łyżki cukru pudru
  • 3 łyżki uprażonych płatków migdałowych lub wiórków kokosowych (ok. 8 minut w piekarniku w 170°C)
  • kilka cienkich paseczków skórki z limonki, pomarańczy lub cytryny do dekoracji (za pomocą obieraczki do ziemniaków odkroić kilka płatów skórki z owocu bez białej części, pokroić na cienkie plasterki, zblanszować we wrzątku przez 1 minutę i ostudzić w zimnej wodzie)

W misce wymieszać mleko skondensowane z mlekiem kokosowym. Kolejno dodawać żółtka mieszając za pomocą ręcznej trzepaczki. Na koniec dodać sok z limonek. W tym momencie masa powinna zgęstnieć. Gotową masę przełożyć na upieczony spód i włożyć do nagrzanego do 180°C piekarnika. Piec 35-40 minut, aż masa się zetnie. Pozostawić do wystygnięcia na kratce, a następnie schłodzić w lodówce przez minimum 3 godziny.
Śmietanę kremówkę ubić na sztywno, pod koniec dodając cukier puder. Wyłożyć na wierzch tarty. Udekorować prażonymi płatkami migdałów i zblanszowanymi paskami cytrusów.

     Życzę smacznego!








13 komentarzy:

  1. Wow! Wygląda przepięknie! Zjadłbym całą :>

    OdpowiedzUsuń
  2. Ale piękna! A ja właśnie szukam tarty na weekend.

    OdpowiedzUsuń
  3. Cudowna :) trafia w moje smaki :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Ach, to musiała być uczta! :)

    OdpowiedzUsuń
  5. pięknie wygląda nic tylko siadać i jeść:)

    OdpowiedzUsuń
  6. Bardzo ciekawe połączenie smaków :) skusiłabym się na kawałeczek

    OdpowiedzUsuń
  7. Wygląda cudnie, aż się chce monitor oblizać :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Przy takich proporcjach ciasto wychodzi za rzadkie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja robiłam spód właśnie z tego przepisu, który oryginalnie pochodzi z Goog Food Magazine (http://www.bbcgoodfood.com/recipes/590634/strawberry-hazelnut-tart) i mnie wyszło odrobinę za gęste, dlatego dodałam dwie łyżki śmietany kremówki. Jeżeli ciasto wszyło za rzadkie, to może warto było dodać odrobinę więcej mąki lub mielonych migdałów, albo zrezygnować z dwóch łyżek śmietany.

      Usuń
  9. Dzis robilam ta tarte. Wyglada jak ta na zdjeciu, ale nie smakuje nikomu z mojej rodziny. Nie polecam. Aha... ciasto bylo za rzadkie, wiec dalam wiecej maki i mielonych migdalow.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. U mnie ciasto wyszło za gęste, dlatego dodałam do składników na ciasto dwie łyżki śmietany kremówki. Gust kulinarny to kwestia indywidualna. Mojej rodzinie ta tarta smakowała, dlatego polecam.

      Usuń